Slideshow

Lószerszámok tárolása és ápolása

Írta: Jancsó Rita

A lószerszámok (nyergek, kantárak, kötőfékek, fogatos szerszámok) ápolásának fontosságát az esztétikai indokokon túl számos más fontos tény is alátámasztja. A bőr lószerszámok rendszeres ápolása a bőr élettartamát meghosszabbítja, ellenállóvá teszi a környezet viszontagságaival szemben.

A szerszámok tárolása

A felszerelések tárolására leginkább egy jól szellőző, száraz, fűtetlen helyiség alkalmas. A nyirkos, nedves, ammóniás levegő a szerszámok penészesedését, a bőr roncsolódását, a fém részek rozsdásodását segíti elő. Az elszabadult ló a felszerelést megrághatja, ezért nincs helye a szerszámnak közvetlenül az istállóban. A túl száraz, napfényes tároló hely a bőr kiszáradásához vezet. A rosszul ápolt, elaggott bőr könnyen szakad, így használat közben életveszélyessé válhat. A vágta közben elszakadó kengyelszíj vagy bőr heveder nagyon súlyos baleset előidézője lehet. De a fogatos szerszám bármely alkatrészének menet közben való elszakadása is komoly következményekkel járhat. A szétrepedezett felszerelés ráadásul kidörzsölheti a ló bőrét, ami miatt tartós pihenőre is kényszerülhet lovunk.

A nyergeket célszerű direkt nyereg tárolására kialakított állványon vagy nyeregtartón tárolni, a fogatszerszámokat a számukra megfelelő fogason. A kantárak számára praktikus fém, műanyag vagy fa akasztókat lehet kapni. Lényeges, hogy oly módon helyezzük el a felszereléseket, hogy azok szíjazata, kiálló részei ne törhessenek vagy csavarodhassanak meg.

A bőr felszerelések ápolása

A bőr szerszámok ápolásának kellékei a nyeregszappan, bőrolaj vagy bőrzsír/bőrbalzsam. Egyéni ízlés dolga, hogy ki melyiket használja szívesebben. Személy szerint leginkább a méhviaszos bőrápoló balzsamot részesítem előnyben. Tapasztalatom szerint ez nem teszi „szomjassá" a bőrt, mint az olaj és gazdaságosabb a használata. A méhviasz ápolja a bőrt, ellenállóvá teszi a nedvességgel szemben és magas fényt biztosít neki.

Text_kep_378

Az újonnan vásárolt nyerget, kantárat vagy hámot érdemes használatba vétel előtt legalább két alkalommal vagy szükség szerint átkenni bőrzsírral. Ezáltal a bőr kicsit puhul, rugalmasabbá válik, így kényelmesebb lesz a használat mind lónak, mind lovasnak/hajtónak. Természetesen a zsírt mindig megtisztított, pormentes felületre kenjük, különben a szerszám ragacsossá válhat és esztétikailag sem lesz tökéletes. Ezért mielőtt nekiállnánk lekenni, érdemes enyhén nedves ruhával át törölni. A zsírt ronggyal vagy szivaccsal visszük fel vékonyan a kezelendő felületre.

A napi használatban lévő, esetlegesen sártól, lóizzadságtól szennyezett fogatos szerszámot illik minden használat után nyeregszappannal letakarítani, hiszen a hám közvetlenül érintkezik a ló bőrével, így óhatatlanul szennyeződik annak izzadságától. A nyeregszappan eltávolítja a szennyeződéseket és ápolja a bőrt. Praktikus langyos vizes szivacsot használnunk ehhez a művelethez. A lószerszámok nagyobb ápolásakor érdemes őket darabjaikra szedni, hogy mindenhol meg tudjuk tisztítani és át tudjuk kenni. Ilyen „nagytakarításkor" először nyeregszappannal tisztítjuk meg a felszerelést, majd közvetlenül ezután kenjük át méhviaszos bőrbalzsammal. A nyerget ilyen nagytakarítás után, használatba vétel előtt érdemes egy kicsit át törölni száraz ruhával, papír törlőkendővel, hogy a felesleges zsírt eltávolítsuk, mielőtt a nadrágunkat össze kennénk vele.

A nyereg ápolásának van egy olyan praktikus mellékhatása is, hogy a bőrzsír hatására a bőr tapadó képessége megnő, ezáltal a lovas ülését biztosabbá teszi. Ugyanez igaz a bőr lovagló és hajtószárakra is: biztosabban fekszenek a kézben, ha rendszeresen kezeljük őket bőrzsírral.

Text_kep_379A színtelen bőrzsírok, olajok tökéletesen alkalmasak a fekete színű szerszámok ápolására is. Létezik fekete méhviaszos bőrápoló balzsam is, ami az újonnan vásárolt fekete színű felszerelés színét tartósabbá teszi, ha első használat előtt átkenjük vele. Ez a fajta színezett bőrbalzsam gyorsan beszívódik, és ha használat előtt egy száraz ronggyal át töröljük a felszerlést, nem fog a ruhánkon elszíneződést okozni. A fekete bőrolaj nem fogja tartósan feketévé varázsolni a nyeregszárnyon keletkezett barnára fakult kopásfoltot, de jó eséllyel feketíti be a ruházatunkat. Az ilyen kikopott bőrt érdemes inkább bőrfestékkel felújítani. Ezt viszont érdemes szakemberre bízni.

Egyéb felszerelések ápolása

A napi szerszámápolás része, hogy használat után a zablát elmossuk.

A manapság divatos szintetikus nyergek ápolása egyszerűbb, mint bőr társaiké, hiszen vizes ruhával vagy szivaccsal tisztíthatóak, illetve kapható hozzájuk speciális szintetikus ápolóspray.

Az elkoszolódott (perlon, kender, gurtni stb. anyagú) kötőféket, futószárat illik néha kimosni.

Fontos odafigyelni arra, hogy a nyereg alatt használatos pokróc vagy alátét sose kerüljön fel úgy a ló hátára, hogy azon olyan szennyeződés legyen (pl. sárfolt, bogáncs), amely a ló feltörését okozhatná. Érdemes ezeket a felszereléseket használat előtt egy kefével letisztítani. A nyereg alá hajtogatott lópokróc praktikus, mivel sokszor áthajtogatható, mielőtt ki kellene mosni. A nyeregalátétek/izzasztók céduláján található a tisztításukra vonatkozó útmutató. De van direkt erre szakosodott cég is, mely a lótakarók, izzasztók szakszerű tisztítását vállalja, hiszen a nagyméretű téli lótakarók például nem férnek be egy átlagos háztartási mosógépbe, és kézzel is nehézkes a kimosásuk.

Felszereléseinket tartsuk tisztán, ápoltan, így meghosszabbíthatjuk azok hasznos élettartamát. Az ápolt felszerelés pedig az igényes lovas ember egyik ismérve.

Minden jog fenntartva! A cikk bármely részének másolása a szerző engedélyéhez kötött!