Slideshow

Magyar Igásló Ökoturisztikai és Tájérték Központ nyílik Nagyvázsonyban

Text_kep_272

Hét éves projektelőkészítő és pályázati munkát követően kezdődött meg a településen a Magyar Igásló Ökológiai és Tájértékközpont építése. A mindenki számára nyilvános látogatóközpont 2019 tavaszától Európában egyedülálló tematikus élménytérként mutatja be a fogatos és igás jószágtartás eszközeit, a fogatos gazdálkodás világát, de az épületegyüttes a csoportok, turisták fogadásán túl lovas kocsis élményprogramoknak valamint szakmai fórumoknak is otthont fog adni.

Fábry Szabolcs polgármester elmondta, hogy az igásló látogatóközpont ötlete 2011 év végén - abban az időszakban, amikor nem volt településvezető - fogalmazódott meg. A gondolatot számos fórum követte illetve a társadalmi megbízatású önkormányzati vezető főállásának, „civil" munkahelyének keretei között, a Magyar Nemzeti Vidékhálózat Veszprém megyei területi felelőseként is több szakmai rendezvényen megvitatta a projektelképzelést. A látogatóközpont így a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, a Magyar Hidegvérű Lótenyésztő Országos Egyesület, a Bakonyerdő zrt. és a helyi lovas egyesület szakmai támogatásával 2012 év elején bekerült a Veszprém megyei fejlesztési koncepció projektjei közé is. Ennek köszönhetően tudott pályázni a nagyvázsonyi Pontes Alapítvány a terv megvalósítására két esztendő múlva. Európában az interneten kutatva egyedül Hollandiában találni olyan interaktív látogatóközpontot, ahol a lovak munkaereje a fő attrakció, igaz, ott „csak" a tengerparti lovas rákhalászattal ismerkedhet a turista.

Text_kep_271
A látogatóközpont látványterve

A nagyvázsonyi igásmunkákat és háttérszakmákat is bemutató központ kialakításához Fábry Szabolcs családja biztosított területet, a Magyar Állam Területfejlesztési Operatív Programja pedig pályázat útján 126 millió forinttal támogatta a központ megépítését. A kivitelezési munkák a napokban kezdődtek el. Az átadást 2019 tavaszára tervezik. A felépülő létesítmény kis- és nagytermében turisták, csoportok ismerkedhetnek interaktív játékok, kisfilmek, 3D-s animációk, kiállítási tárgyak segítségével a munkalovak világával, de az épület otthont tud adni szakmai rendezvényeknek, programoknak, akár családi eseményeknek, esküvőknek is. A fogatos hulladékgyűjtés országosan 5-6 körzetben történő bevezetésével az NHKV zrt. szintén a nagyvázsonyi központban szeretné lebonyolítani a programhoz tartozó képzéseket. Az egész évben nyitva tartó élményközpontban nem csak az épület, hanem az épületen kívül is élmények várják a turistákat. Évszakhoz kötődő, lovas mezőgazdasági munkaeszközök segítségével lovas munkákra épülő élményhétvégék illetve fogatos tematikus túrák, fogatos élmények, csapatépítő programok biztosítanak kikapcsolódást, valamint a Nemzeti Park munkatársaival kialakított tanösvény a legeltetéshez kötődő élővilágot mutatja be; míg a Mária Út Egyesület és a Pálos Rend segítségével megépített Miatyánk-stációk segítik a zarándokok, vendégek lelki feltöltődését is. A központ körül kialakított karámokban hidegvérű lovak mellett egy-egy pár szerszámhoz szoktatott szamár és bivalyökör is karbantartja a gyepet illetve munkára fogható majd. A központ saját munkatársai mellett rendszeresen biztosít megrendelőket, ügyfeleket a fogatos gazdáknak, lótulajdonosoknak is, hiszen bárki kipróbálhatja majd az egy-két órás, de akár egy- vagy többnapos fogatos élményeket, de akár a lovas mezőgazdasági munkákat is.

Molnár Sándor